ناشر منبع

— آیتم به ازای صفحه
نمایش 1 - 20 از 69 نتیجه
angle-left تشکیل اولین کمیته تخصصی، اجرایی و عملیاتی طرح تاپ در سازمان صمت فارس
رییس سازمان صمت فارس با اشاره به تشکیل کمیته تخصصی عملیاتی و اجرایی مشترک طرح تاپ با دانشگاهیان استان فارس گفت: این استان در ثبت نام واحد‌های صنعتی در سامانه طرح ملی تاپ رتبه دوم کشوری را دارد

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، اولین کمیته تخصصی، اجرایی و عملیاتی طرح تاپ (توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار) در راستای بهره مندی از مزایای این طرح برگزار و راهکار‌های اجرایی در ثبت و اعلام پروژه‌ها، نیازمندی‌های صنعتگران و توانمندی‌های اساتید، دانشجویان و سرباز‌ها بحث و بررسی شد.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس گفت: تاکنون تقاضای تعداد ۲ هزار و ۲۶۷ واحد تولیدی و صنعتی این استان با تعداد ۵۲۷ نیاز و ۵۳۲ پروژه و اعلام توانمندی تعداد ۱۹ استاد و دانشجو در سامانه ملی تاپ (توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار) ثبت شده است.

حمید رضا ایزدی ادامه داد: در این نشست بر لزوم فراهم کردن زیرساخت‌های لازم طرح تاپ در راستای تسهیل کار پایان نامه‌های دانشجویان و ارتباط مستمر صنعت و دانشگاه جهت رفع نیاز‌های تحقیقاتی و پژوهشی در مسیر فعالیت‌های علمی، فنی و تخصصی تاکید و مقرر شد تا با معرفی توانمندی‌های دانشگاهیان و اساتید علمی با اعلام نیاز واحد‌های تولیدی راه برون رفت از مشکلات هموار و توسعه همه جانبه صنعتی و تولیدی فراهم شود.

او تصریح کرد: در طرح تاپ صنعتگران نیاز‌های فناورانه خود را در سامانه www.iranetop.ir ثبت نموده و دانشگاهیان نیز با مراجعه به این سامانه می‌توانند ضمن مشاهده نیاز‌ها در زمینه‌هایی که توانمندی آن را دارند به کمک صنعت بیایند.

ایزدی با اشاره به اینکه مهمترین شاخصه این پروژه جوان محور بودن آن است، یاد آور شد: طرح ملی تاپ (توانمند سازی تولید و توسعه اشتغال پایدار) از چهار بخش، بنگاه اقتصادی، دانشجوی تاپ، اساتید تاپ و سرباز تاپ تشکیل شده‌است و تلاش می‌شود که ارتباط بین دانشگاه و بخش تولید و جوانان علاقه‌مند به بخش اقتصادی و جویای کار بیشتر شود.

او اضافه کرد: داوطلبان یا اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و موسسه‌های آموزش عالی و پژوهشی که می‌خواهند در قالب طرح‌های پسادکترای صنعتی و فرصت مطالعاتی در بنگاه‌های صنعتی و معدنی در انجام طرح‌های مستقل یا مشترک فعالیت کنند از دیگر گروه‌های هدف طرح تاپ محسوب می‌شوند.

ایزدی با تاکید بر اینکه طرح «تاپ» پل ارتباطی بین صنعت و دانشگاه است، گفت: وجود منابع انسانی غنی فرصتی برای برقراری ارتباط بین دانشگاه و صنعت است همچنین تقویت ارتباط و تعامل بین صنعت و دانشگاه، گسترش فعالیت‌های تحقیق و توسعه در بنگاه‌های اقتصادی، بهسازی و جهت‌دهی به بنگاه‌های تولیدی در مسیر پیشرفت اقتصادی کشور را از جمله اهداف این طرح برشمرد.

سید فخرالدین افضلی مدیر دفتر همکاری‌های علمی و فنآوری دانشگاه شیراز هم گفت: دانشجویان هرچند از مهارت کمی برخوردارند، اما با علم و دانش روز دنیا مجهزند که در جهت تقویت مهارت کار و تلاش، ارتباط با مراکز صنعتی نیاز است.

او با تاکید براینکه دانشگاه شیراز از پایان نامه با موضوعات نیاز جامعه، صنعت و تولید حمایت بیشتری میکند افزود: طرح تاپ پیشران و مدد رسان است و در تحول بین صنعت و دانشگاه و کاربردی  کردن علم و تحقیق کمک اثر گذاری می‌کند، لذا عارضه یابی و تسریع در اعلام نیاز واحد‌های صنعتی و ثبت میزان توانمندی‌های اساتید و دانشجویان مسایل و مشکلات را به مراتب در جامعه کمتر می‌کند.

سید علی اکبر صفوی عضو هیات علمی دانشگاه شیراز نیز در این جلسه با اشاره به انقلاب چهارم صنعتی گفت: کشور داری منابع، ظرفیت و پتانسیل‌های لازم در امر تحقیقات علمی و پژوهشی است که البته بهره مندی از این منابع با رعایت مراحل منطقی علمی گام به گام ومرحله به مرحله در پیشرفت کار باکیفیت اثر گذار است.

صفوی در ادامه از لزوم بستر سازی مناسب در بهره مندی از ظرفیت‌های طرح تاپ اشاره نمود وگفت: بزرگترین مشکلات در مهارت هاست که حضور اساتید در ثبت توانمندی‌ها و اعلام نیاز واحد‌های صنعتی و تعریف فرایند‌های این طرح در رفع مشکلات کارگشاست.

از جمله مزایای این طرح برای طرف تقاضا (بنگاهها) می‌توان به ارتقاء توان فنی و مهندسی بنگاه‌های صنعتی، معدنی و تجاری، افزایش بهره وری بنگاه با بهره مندی از مشاوره اساتید دانشگاه، توسعه دانش بنیان بنگاه‌ها از طریق بهره مندی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی و رفع نیاز فناورانه در قالب پایان نامه تحصیلات تکمیلی، بکارگیری مشمولان خدمت سربازی با تحصیلات دانشگاهی در بخش R&D بنگاه و رفع نیاز پژوهشی بنگاه از طریق بکارگیری سربازان تخصصی با کمترین هزینه اشاره کرد.